Šetřeme za vodu – snižme zadlužení domácnosti!

Dle ČNB soustavně roste od února roku 2019 celkové zadlužení domácností, v únoru roku 2019 pak činilo 1,657 bilionu korun (Více na novinky.cz a eurozpravy.cz) Přitom snížit své náklady v domácnosti může každý – ušetřete v domácnosti např. za vodu a vyhněte se zbytečným či vysokým úvěrům! V našem článku vám přinášíme několik tipů, jak lehce ušetřit za spotřebu vody, resp. jak ji snížit, a to především v koupelně.

Šetříme v koupelně.

a) Při čištění zubů nenechávejte zbytečně téct vodu z kohoutku. Můžete se rozhodnout také (a nejen v koupelně) pro zakoupení termostatické vodovodní baterie, díky které si předem nastavíte teplotu vody, která z kohoutku poteče ihned (nemusíte tak odpouštět studenou vodu, než se voda dostane na požadovanou teplotu).

b) Není nutné si dávat každý den horkou vanu. Jestliže se potřebujete uvolnit, můžete zvolit jiné způsoby. Místo toho postačí 5 minut ve sprše. Použít k tomu můžete také úsporné sprchové hlavice – z původních 20-25 litrů/min. se můžete dostat na 10 nebo až na 6,5 litrů/min .(Vice na skrblik.cz) Princip fungování těchto hlavic je prostý – proud vody je speciálním mechanismem „naředěn“ vzduchem, voda tedy ze sprchy vytéká v menším množství.

c) Neperte zbytečně. Je dostačující prát 1 – 2x týdně, a to především dle množství prádla. Omezte na minimum ty případy, kdy zapínáte pračku pro vyprání jednoho svetru nebo džínů. Pokud už k tomu dojde, zvolte na pračce krátký program. Používejte vhodné prací programy obecně – na várku „běžně“ špinavého prádla stačí teplota 40°. Nové pračky navíc využívají menší objem vody než ty staré, a to i při jejich úplném naplnění.

Šetření vody na zahradě.

a) Máte zahradu? Zalévat ji můžete nejen vodou z hadice, ale i dešťovkou. b) Jděte na to od lesa – půdu dobře pohrabte, prokypřete. Suchá a tvrdá půda totiž hůře propouští vodu, která tak zůstává na povrchu a odpařuje se, místo toho, aby splnila svůj úkol.
© 2021 Kuchyňské-spotřebiče.eu, všechna práva vyhrazena.